srijeda, 20. travnja 2016.

4 koraka za boljitak Hrvatske

Licemjerstvo Europe prema Hrvatskoj koja je od nas tražila nemoguće uvjete (sjetite se nepostojećih topničkih dnevnika i sl.) a pred Srbiju ne postavlja gotovo nikakve, posebice ne one koje je postavila za nas, nema granica.

Stoga Hrvatska treba učiniti 4 važna koraka u sljedećih par mjeseci.

  1. Kako EU nije sporan srbijanski zakon da može suditi kome hoće i kako hoće, Hrvatska treba usvojiti isti zakon i hitno ukinuti Zakon o općoj amnestiji, bez obzira na moguće pravne posljedice. Te pokrenuti tužbe protiv srbijanskog vodstva i svake amnestirane osobe.

  1. Hitno intenzivirati odnose sa Iranom, od ukidanja viza (bez obzira na EU, ionako je Schengen mrtav), olakšati Iranu investicije kod nas i ulaz na EU tržište, uz jeftiniju naftu i LNG terminal.

  1. Intenzivirati odnose s Kinom i ponuditi joj ustupanje luke Rijeka na 50 godina uz uvjet izgradnje nizinske pruge i ulaganja u Hrvatsku industriju koja je Kini zanimljiva.

  1. Intenzivirati odnose s Rusijom i po cijenu izlaza iz NATO saveza, ponuditi ustupanje Rusiji vojne luke Lora na 50 godina, uz suradnju na planu vojne industrije i općenite gospodarske suradnje uz jeftinije ruske sirovine.

Kada bi itko u nas imao “cojones” to uraditi, vidjeli bi do kraja godine kako bi EU odmah promjenila ploču i podržala Hrvatske zahtjeve.
Cojones - prodaju se kao antistres pomagalo (LOL) i kronično nedostaju Hrvatskoj
Izvor: flick.com
Samo budali nije jasno da je EU zla maćeha Hrvatskoj koja ju je desetljećima ponižavala, a putem Srbije to planira i dalje. Mislite da griješim? Razmislite, nije li iz riječi Kurza, Orbana i predstavnika EU vidljiv žal što je Hrvatska razbila predragu im Jugoslaviju i dan danas nas za to kažnjavaju.

Zar bi inače bilo normalno da "K und K" zemlje govore protiv svog “člana” i rade za svog smrtnog neprijatelja? Zar bi normalna Mađarska podržavala državu koja je uništavala sela njene manjine po Slavoniji i Baranji? Palila njihove crkve, protjerivala i ubijala njen narod, prije samo 25 godina? Zar bi bilo normalno da EU napada svoju članicu u korist nečlanice (uostalom, mogli su tako napadati i Sloveniju, pa 10 godina nisu, dok se Ameri nisu umiješali).

Kada Hrvatska konačno shvati da nema prijatelja u EU, te da može opstati samo s pomoći izvan EU i pomoću zemalja kojih se u EU plaši, to će nam pregovaračke pozicije s takvom podmuklom EU biti lakše.

Jer nije li neprijatelj mog neprijatelja moj prijatelj?

I ne, ne postoji riječ nemoguće, ako se nešto zaista želi.

četvrtak, 14. travnja 2016.

Hidropon nije eko

Prije koji dan na Facebook stranicama EkoSever objavljen je tekst o načelima eko poljoprivrede, nastavno na tekst ovog bloga o eko načelima koje ističe Forschung Institut fűr biologisches Landbau (FiBL). U tekstu se govori o zabrani hidroponskog uzgoja u eko poljoprivredi kao neprirodnog i činjenici da mnogi misle da je hidroponski uzgoj prirodan. Zanimljivo, dan-dva nakon toga se u Večernjaku pojavio tekst hvalospjeva o hidroponskom uzgoju.

Pri tome se koriste “klasični” argumenti: to je čista ekologija jer se koristi manje vode, manje hraniva, nema bolesti i štetnika iz tla pa se manje onečišćuje okoliš. Može se hrana uzgajati u pustinji, južnom polu ili Fukushimi gdje se inače hrana ne bi mogla uzgajati. Naravno, ne kaže se da, ako se pojavi bilo kakva bolest, ona u trenu uništi cijeli usjev, puno brže nego u prirodi. Pa ulazak u hidroponske farme izgleda poput ulaska u nuklearnu elektranu.
Biljke protiv zombija
(hidroponske hrane)
Izvor: deviantart.com

A sada razmislite koliko je samo Bog, Stvoritelj, Svemir, Priroda ili Majčica Zemlja (kako god Svevišnju silu zvali) glup kada se toga sam nije sjetio i stvorio npr. rajčice koje rastu i plutaju oceanom. Za Frankenstein znanstvenike Priroda je glupa, samo su oni pametni i uvijek u pravu.

Srećom, sve više ljudi prozire tu šarenu laž. U tlu postoje sile koje su biljci neophodne da bi u nas prenijela životnu snagu i Chi - životnu energiju. Nje u hidroponu nema i mi jedemo zombi povrće, gotovo potpuno bez životne energije. Ako vas zanima kemija i fizika i metafizika tog procesa, toplo preporučam Poljoprivredni tečaj Rudolfa Steinera koji je to vrhunski objasnio.

A ako još mislite da je bitna forma (ljuska) a ne sadržaj (energija povrća) onda vjerojatno nikad niste čuli za indijske jogije, sungazing, pa ni za našeg sv. Leopolda Mandića koji je jeo toliko malo da bi po današnjim znanstvenicima bio mrtav za par tjedana ili mjeseci.
Zombi cvijet (izvor: vimeo.com)

Ne budite pomodni, vjerujte iskustvu, a posebice svom srcu. I pustite mentalne zombije da jedu zombi hranu (GMO, hidroponsku i sl.).

srijeda, 13. travnja 2016.

Papa, vjernici i borba protiv zla

Čitam kako CNN smatra da je papa Franjo "opsjednut" Sotonom. Opsjednut ne u fizičkom smislu, već da kao niti jedan papa u novijoj povijesti govori o stvarnosti Sotone i potrebi kršćana da se protiv njega bore.
Izvor: commons.wikimedia.org

Prema podacima koje je CNN objavio, papa u svojim govorima često govori o "vragu, Sotoni, Optuživaču, Zlom, Ocu laži, Kušaču duša, Zavodniku, Velikom zmaju i Neprijatelju". Pri tome ne govori o nekakvom nevidljivom zlu, nekakvom arhetipu ili metafori kako to govori Crkva, već o stvarnoj osobi, osobi od "krvi i mesa". 

Svoje učenje, koje pokušava prenijeti kršćanima, temelji na sv. Ignatius de Loyola, osnivaču jezuita, reda iz kojeg papa Franjo potječe. Papa govori da je vrag stvaran i u 21. stoljeću i da o teologiji zna više no svi teolozi zajedno. Time i može lako manipulirati masama. 

Na propovijedi u Paragvaju, pred oko 600.000 ljudi, naveo je da je vrag majstor obmane. Da daje obećanja koja nikada ne ispunjava. Da nas poziva da napustimo svoje prijatelje i budemo samo sebi važni. Da se nikada ne zalažemo za druge i da je sve baš onako kako vidimo. Da smo vrijedni samo onoliko koliko smo bogati tj. koliko materijalnog posjedujemo.
Kristovo iskušenje - James Tissot
(izvor: wikipedia.org)

Zanimljivo je kako naš lijevi tisak, koji toliko voli papu kada podržava njihove ideje, ovakve papine govore i zapise ne objavljuje već ih sustavno prešućuje. Razmislite, ne čitamo li u takvom tisku vrlo često upravo ono protiv čega papa poziva vjernike u boj? Nije li tisak prepun zvijezda i zvjezdica, bogataških priča (evo, čak i kroz satiru u reklamama "I bogati plaču"), a gotovo je nemoguće naći priče o "malim ljudima" koji su se izdigli iz blata i učinili nešto bitno za svoju zajednicu. 

No ako ste pogledali "Na rubu znanosti" o temi Ubuntu, trebamo li se onda tome i čuditi? Jer reći će vlasnici novina, pa ljudi vole čitati o kvazi i stvarnim bogatašima, a zločinima i zločincima, a ne o poštenju i dobroti. I teško im je zamjeriti jer ako ljudi obožavaju filmove i serije koji veličaju zločin, zločince i sve najgore u čovječanstvu (npr. Soprano's, Vuk s Wall Street-a i sl.). No kako će itko znati da ljudi ne vole čitati i gledati pozitivne stvari, ako im iste i ne pružite. 

Tko je uopće i čuo za seriju Dodir (Touch)? No svi su čuli za Igru prijestolja u kojoj što ste pozitivniji, pošteniji i bolji, to prije bivate ubijeni. Mogu li uopće osobe koje su "programirane" takvim serijama i filmovima uopće primiti papine poruke? Sve više sumnjam.

Isus i Sotona
(izvor: wikipedia.org)
Dalje papa Franjo jasno ističe da jedino Isus može pobjediti Sotonu, ali samo uz našu pomoć. Pa citira Krista, "Tko nije sa mnom, protiv mene je, a onaj koji se ne skupi oko mene, bit će raspršen". 

Papa svojim vjernicima naglašava da je život kršćana trajna borba protiv zla. No shvaćaju li to oni koji ga tobože slijede? I žive li oni tako? Evo, imamo divan primjer ovih dana. Dvadesetogodišnjak u autu kojeg prosječni Hrvat ne može kupiti za cijelog života (valjda "ćaća dao"), vozi 150 kroz centar grada mrtav pijan, nakon već 20-ak prometnih prekršaja i oduzete dozvole, ubija pješake, bježi i prijeti onima koji su ga uhvatili da ne znaju tko je on. Što mislite tko će ga braniti? Neki nepoznati odvjetnik ili možda Pavasović, Nobilo, Madunić ili tko sličan? Mislim da znate odgovor. I koliku će kaznu dobiti? Godinu dana uvjetno ili možda dvije? 

E tu se vidi koliki su Hrvati kršćani. U Islamu bi ga na licu mjesta zatukli i sve ok. Kršćanima to nije primjereno, što podržavam. Kršćani bi trebali svi na ulice i tražiti da se u roku od tjedan dana promjeni Zakon i prebrza vožnja gradom u pijanom stanju izjednači s terorističkim činom eksplozije bombe i osudi na 40 godina bez pomilovanja jer je riječ o namjeri višestrukog ubojstva svih koji se nađu ispred ili pored takvog vozača. I podići šatore kao branitelji pred kućama ministara i pred ministarstvima dok se takav zakon ne uvede. E to je ono što papa naziva obvezom kršćana da se u svakom trenutku svog života bore protiv zla. 

No svima je jasno da smo narod s toliko niskim (negativnim) energijama da se još dugo nećemo ovako organizirati i nešto učiniti da se zlo pobjedi barem tamo gdje imamo moć. No kažu, "u nadi je spas". Pa valja vjerovati, jer kaže papa Franjo, uloga vraga i njegovih sljedbenika je jasna: uvući nas u negativnost, cinizam, očaj, zlo i duhovnu zlobu, tugu i nostalgiju. Uvući nas u niske energije i razine svijesti. A naša (pa i moja) je dužnost, boriti se protiv toga.





četvrtak, 7. travnja 2016.

Fight or flight

Desecima i stotinama tisuća godina odgovor na stres ljudskog organizma skriva se iz sintakse “fight or flight” - bori se ili bježi. To je i temelj ljudskog preživljavanja.

Fight - borba (izvor: wikipedia.org)

No danas medijski trovači poput skupine Kulturnjaci 2016 rade sve ne bi li povećali taj stres kod građana. U knjizi “The spontaneous healing of belief” (V.B.Z. - Promijenite uvjerenja, iscijelite sebe) Gregg Braden opisuje kako su poslije 11.9. mediji izazvali trajni stres i osjećaj nesigurnosti u SAD-u i prouzročili znatan rast bolesti u onima koji su pratili medije.

Danas to u Hrvatskoj rade Kulturnjaci, Jakovina, Tomić, Jergović i ekipa, plašeći građane klerofašistima, filoustašama ili sukladno svojim ideolozima iz SANU “povampirenim ustašama koji piju krv (dodajte sami) nejači”. Pa se njihovi istomišljenici sve više osjećaju ugroženima, razvijaju maniju praćenja i sve moguće mentalne bolesti koje se ovakvim agitpropom još više hrane.

Tako nacionalne manjine očekuju da ih svaki tren zaskoči neki skinhead, seksualne manjine bježe od klerofašističkih časnih koje pod haljama skrivaju kalašnjikove, a svi ostali lijevo zadojeni očekuju da ih iz mraka prikolje kakav ustaša.  

Flight - bijeg (izvor: flick.com)
No kako su takve osobe izmišljene pa se nikako ne pojavljuju, tako “žrtve” žive u trajnim stanju straha ne bi li pobjegle tj. trajnoj nabrijanosti testosteronima i adrenalinom, ne bi li se borili. Kako ne mogu naći fašiste da ih napadnu niti ustaše da od njih pobjegnu, iz dana u dan mentalno i fizički propadaju i padaju u sve dublja stanja stresa.

A tada Kulturnjaci samo trebaju uperiti prst i lijevi fanatici (koji ovom metodom postaju pandan ISIL-u u indoktrinaciji) će, uvjereni u svoju pravednu borbu s veseljem zgromiti mrskog neprijatelja.

Tko to ne vidi, očito je već upao u ralje lijevih commi talibana. I jedni spas im je deradikalizacija medijskog prostora, što je uvidjela poljska vlada, te trajno uklanjanje pristupa medijima svim trovačima i sijačima straha i panike.

Meditacija - molite sa mnom
(izvor: commons.wikimedia.org)
Komunisti u koje se sijači zaklinju, iste su nazivali petom kolonom i s njom su se obračunali krajnje demokratskim metodama - egzekucijama bez suđenja (zbog troškova po proračun).

Ja ne zazivam takve ljevičarske metode, mislim da su protjerivanja ili potpuna medijska zabrana puno finije, po filoustaškim standardima.

Po mojim standardima, pozvao bih vas da danas u 19 sati ili svakog 7. u mjesecu, molite i meditirate samo 7 minuta da se oslobodimo takvih i sličnih spodoba kojima je cilj mržnja prema drugima i prema našoj domovini.

Neka ih voda odnese tamo gdje im je ljepše, da sve nas normalne i željne mira ostave na miru.

utorak, 5. travnja 2016.

Eko je zaista eko

Ovo je prvi od tekstova temeljen na publikaciji „100 razloga za eko poljoprivredu“ koju je izdao švicarski FiBL, no ne radi se o pukom prijevodu već tumačenju i povezivanju s hrvatskom praksom (vrlo različitom od Švicarske).

100 razloga za eko poljoprivredu
(Izvor: wikimedia.org)
Čitatelji znaju da je pojam „eko“ zaštićen Zakonom o eko poljoprivredi, no za razliku od zemalja EU gdje se eko, bio i organski ne smije koristiti u imenima firmi i obrta za drugo osim eko poljoprivredu, mi još uvijek ne primjenjujemo ovu odredbu. Zato se mnoštvo firmi kiti nazivom eko mada niti s ekologijom, niti s eko poljoprivredom nemaju veze. Ovo namjerno zavaravanje potrošača, u uređenim je zemljama kažnjivo, a kod nas potpuno dozvoljeno.

U EU, ako nešto nosi oznaku eko to ujedno znači da je proizvod zadovoljio sve odredbe Zakona o ekološkoj poljoprivredi, kako EU, tako i matične zemlje. I samo tada smije nositi taj naziv/oznaku i stavljati se na tržište. Kod nas je situacija toliko apsurdna da ukoliko lažno deklarirate proizvod kao eko, državna inspekcija neće poduzeti ništa jer niste upisani u upisnik eko proizvođača, pa se oni ne smatraju nadležnima za kontrolu. Inspekcije Ministarstva poljoprivrede kontroliraju samo one koji su upisani u Upisnik i vrlo su rigorozne. No trebale bi još više kontrolirati i kažnjavati/zatvarati one koji varaju potrošače, što nije slučaj.
Ujedno, eko farme su još i dodatno kontrolirane od strane kontrolnih tijela i to barem jednom godišnje. Svako kontrolno tijelo mora obaviti i izvanredne nenajavljene kontrole na barem 10% svojih klijenata, pri čemu bi to trebalo (a nije tako) raditi prvenstveno kod rizičnih proizvođača. Zato kontrolna tijela i rade procjene rizika. No to bi značilo da će se kontrolirati svi oni koji su u eko zbog čistog profita i vrlo su rizični, te će im kontrolna tijela naći propuste i morati ih kazniti ili im zabraniti proizvodnju. A zahvaljujući hrvatskim apsurdima, takvi „muljatori“ će uredno prijeći u drugo kontrolno tijelo i time izvorno tijelo gubi izvor prihoda, a isti dobiva onaj koji nije sklon inspekciji rizičnih. Stoga je teško naći (ako uopće i postoji) ono kontrolno tijelo koje dodatno kontrolira najrizičnije. Uostalom, pokušajte doznati koliko proizvođača nije dobilo potvrdnicu/certifikat, pa će Vam sve biti jasno. U razvijenim zemljama radi se i do 10% farmera, a kod nas bi trebalo biti znatno više. 
Što je dozvoljeno ovim momcima (Jovi) ...
(čitaj: strana kontrolna tijela)
(Izvor: wikipedia.org)

Eko proizvodnja je vrlo detaljno regulirana. Pravilnici i dopune Zakona o eko poljoprivredi izlaze redovito i, u pravilu, sve su stroži. Tako se jasno propisuje što se smije, a što ne koristiti u eko poljoprivredi (u zaštiti bilja, gnojidbi, hranidbi stoke itd.). Uz to, neki proizvođači se dodatno podvrgavaju privatnim standardima koje je još teže dobiti (npr. Demeter) i pravila proizvodnje su još zahtjevnija.

Jednako precizno regulirana je i prerada i trgovina. Pogoni za preradu, ali i skladišta i trgovci kontroliraju se također najmanje jednom godišnje. Točno se zna koje se tvari smiju ili ne koristiti u preradi (što nije uvijek i utvrđeno kod hrvatskih kontrolora, koji propise tumače prilično proizvoljno). Srećom, vi kao kupci također lako možete doći do popisa dozvoljenih sirovina, pa pogledati da li se isti nalaze i u prerađevini. Npr. dozvoljen je samo eko šećer (u Hrvatskoj je gotovo nemoguće kupiti bijeli eko šećer, jer mu je cijena tolika da to prerađevina „ne podnosi“.). Stoga mnogi certificirani eko proizvođači, uz blagoslov svojih kontrolnih tijela koriste neeko bijeli ili smeđi šećer, mada je to strogo zabranjeno. Isto tako, teško je naći eko ulja ili ocat, pa se uglavnom konzervira jabučnim octom kojeg ima u eko proizvodnji. A ako utvrdite da eko proizvod koji kupujete ne zadovoljava propise, slobodno ga prijavite inspekciji i time zaštite kako druge potrošače, tako i poštene eko proizvođače/prerađivače.

Sva kontrolna tijela se također moraju kontrolirati, što radi državna inspekcija te Hrvatska akreditacijska agencija, koja provodi obvezne godišnje kontrole. Naravno, ako niste strano kontrolno tijelo, kada za vas vrijede druga, nepoštena pravila. Tada vas hrvatska država ne može kontrolirati, a kod matične države, ako niste naveli da radite u drugoj zemlji, također ne potpadate pod kontrolu. Ovakav vid nelojalne konkurencije i čiste prijevare moguć je samo kod nas. Kada bi hrvatsko kontrolno tijelo htjelo kontrolirati npr. u Sloveniji ili Austriji, pitanje je da li bi se uopće moglo registrirati (pogledajte popis tijela koje rade u tim državama i vidjet ćete da stranaca gotovo i nema), a kamoli akreditirati. 

... nije dozvoljeno volovima (bovi)
tj. hrvatskim kontrolnim tijelima
(izvor: wikipedia.org)
Ne kaže se uzalud: Quod licet Jovi, non licet bovi. Stoga je i na potrošačima da se educiraju i bojkotiraju proizvođače tih tijela i prisile ih da igraju pošteno i prema pravilima koja u matičnim zemljama ne bi ni pomisliti kršiti. Ali baš ih briga za hrvatske potrošače, oni su ionako stoka sitnog zuba. Stoga je na hrvatskim potrošačima da pokažu da su i svi oni koje stranci kontroliraju za njih "proizvođači sitna zuba" i da njihove proizvode ignoriraju, kao i uvozne proizvode iz takvih zemalja. Naravno, odluka je na vama, dragi potrošači, no sada ste educirani pa nema izgovora na neznanje. 

Time završavamo s prvih 5 osnova eko poljoprivrede koje stoje pod "Eko je zaista eko" (u uređenim zemljama). 

ponedjeljak, 4. travnja 2016.

Mind over matter


Pojava kvantne fizike potpuno je “uništila“ dotadašnja objašnjenja i postavke fizike. Mada, i dan danas ako nekome kažete da je umom moguće mijenjati materiju, smatrat će vas zrelim za Vrapče ili Popovaču.

No kvantna fizika je stubokom promijenila stvarnost jer je dokazala da se materija pokorava (nesvjesnom) umu.

Uzmimo i doradimo čuveni kvantni eksperiment gdje se kroz 3 procjepa pušta zraka svjetlosti ili neki sličan val.  Ako uzmemo 3 osobe i prvoj kažemo da je centar svjetlosti kroz lijevi procjep, osoba će klasičnim razmišljanjem zaključiti da će trag uhvaćen iza procjepa biti najjači upravo iza tog procjepa. Ako drugoj osobi kažemo da je snop svjetlosti najjači u sredini, a trećoj osobi da je najjači desno, one će očekivati da je trag najintenzivniji baš iza “njihovog” procjepa.

Prolaz elektrona kroz dvostruki procjep daje trostruku sliku, protivno uvriježenoj fizici do tada
(izvor: wikipedia.org)
Kada provedemo eksperiment, rezultati će biti upravo kako smo ih i očekivali. No kako znanost počiva na ideji da se nešto prihvaća kao znanstveno dokazivo samo ako su rezultati uvijek identični, cijela ideja znanosti postaje smiješna. Jer ovakav eksperiment, kao i kvantna fizika, pokazuje da osoba koja provodi eksperiment uvijek (makar nesvjesno) utječe na isti.

No, ako obavimo i eksperiment "na slijepo" bez prisustva ikoga, rezultati će biti posve drugačiji. Dakle, isti eksperiment će, ovisno o eksperimentatorima dati 4 različita rezultata.

Polarizacijski valovi (izvor: wikipedia.org)
Za ovisnike o složenoj fizici - više na: https://en.wikipedia.org/wiki/Talk%3APolarization_(waves)
Zašto?  Jer je um jači od materije. Posebice kada znamo da je, ponovo hvala novoj fizici, samo zgusnuta energija. Ovo znači i da je bio energija i iscjeljivanje pomoću nje itekako stvarno i pod utjecajem iscjelitelja.

To potvrđuje da se zaista umom mogu svijati žlice ili pomicati čaše. No na žalost još smo daleko od toga da svatko može slobodno koristiti ove urođene sposobnosti. No veselim se potpunoj digitalizaciji kada ćemo moći otključavati vrata ili mobitele umom ili, još bolje, snagom uma mijenjati znamenke na svom bankovnom računu jer novac ionako sve više postaje virtualan.

I onda će nastati novi vrli svijet, trenutno nam nezamisliva utopija.

utorak, 22. ožujka 2016.

Merkel i izbjeglice



Čitam nedavno da su njemački statističari izračunali da će se 2060 godine urušiti njemački mirovinski sustav te su odlučili „osvježiti krv“ izbjeglicama. Nemam nikakve sumnje u izvrsne njemačke statističare i njihovo planiranje ne do slijedećih izbora (kao kod naših najboljih političara) već 50 godina unaprijed.

No odluka o primanju milijuna izbjeglica iz razmislimo. Prije par godina počeo je rat u Siriji, ali i rat u Ukrajini. Ako i malo znate povijest, znate da je u Ukrajini i Poljskoj (dijelove nekadašnje Poljske države sada su dio Ukrajine) živjelo mnoštvo Nijemaca. Ujedno, mada ih je većina iseljena ili ubijena tijekom i poslije drugog svjetskog rata, u 50 godina Sovjetskog saveza Ukrajina je blisko surađivala s Istočnim Nijemcima koji su, u krajnjem slučaju, bili i glavni turisti u Ukrajini (Crno more). Uostalom, koliko god siromašni bili, Istočni Nijemci su bili najbogatiji narod u bivšem Sovjetskom Savezu. Stoga su i mnogi Ukrajinci ili znali ili naučili njemački jezik.
tzv. „islamskih“ zemalja nema s ovim nikakve veze. Kako nema? Pa

Ukrajinski izbjeglice nisu poželjni za Njemačku jer znaju njemački jezik, 
previše su bijeli i nisu islamisti. (izvor: wikipedia.org)
Po izbijanju rata i ruskoj okupaciji dijela Ukrajine, više od milijun Ukrajinaca htio je u izbjeglištvo u Njemačku, no bili su odbijeni. Ali zar Njemačka ne treba radnu snagu? Treba, ali ne pravoslavnu. I ne treba onu koja zna njemački, već onu koja nema pojma jezik te ga neće naučiti ni za 5 godina više od razine pomoćnog radnika u restoranu.

Da ali islamski izbjeglice su visoko obrazovani! Razmislimo. Da bi visokoobrazovani Sirijac ili Iračan bio na razini visokoobrazovanog Nijemca, treba mu, uz izvrsno poznavanje jezika, još 5-10 godina stažiranja kako bi se prilagodio sustavu. Ujedno, znanstveno obrazovanje bivšeg Sovjetskog Saveza, pa time i Ukrajine je na daleko višoj razini od onog iz islamskog svijeta (uz izuzetak Pakistan ili Iran). Uz to, većina izbjeglica su mlađi muškarci koji nisu studirali tako da i ta teza pada u vodu.
Dakle, Nijemci ne žele ni obrazovane ni one koji znaju jezik. Mogli bi reći da ne žele ni bijele niti civilizacijski slične izbjeglice.

Ukrajinski kozaci - mada su bili na strani Nijemaca pa ih je Staljin gotovo
istrijebio, nisu poželjni u Njemačkoj, iako žene nose marame
(izvor: wikipedia.org) 
Upravo suprotno, žele mlade, neobrazovane, radikalne, koji ne znaju jezik i nisu naučili raditi (jer da sa 18-22 godine imate desetke tisuća eura za put iz zemlje koja je 5 godina u ratu, morate biti „guzonjin sin“.). Uostalom, upravo su takvi i prvi zbrisali iz Hrvatske početkom rata, a boriti se ostao i ginuo „lumpenproleteriat“.

Stoga je prava istina da Njemačka vlast (iz lokalnih izbora je vidljivo da narod nije nitko ništa pitao) želi upravo suprotno od onoga što medijima propagira. Uostalom, ako Ukrajinci ili Srbi nisu dovoljno dobri za Njemačku već im se uglavnom odbija viza za rad, a kamoli status izbjeglica, što reći za stotine tisuća Albanaca i Bosanaca koji su također muslimani, ali gotovo 150 godina integrirani u Europu, a koji Angeli Merkel i njenoj Vladi nisu dovoljno dobri muslimani već ih masovno vraća u njihove matične zemlje.

Pravo je pitanje zašto Angela Merkel, koja je sve samo ne glupa ili nesposobna, želi stvoriti tisuće islamističkih ćelija u Njemačkoj i Europi? Zašto želi Parize, Madride, Londone ili Bruxellese svaki mjesec, tjedan ili dan? Na ovo pitanje još nisam našao dobar odgovor jer mi je teško prihvatljivo da joj je ideja uništiti EU koju je Njemačka toliko dugo gradila i koja je žila kucavica njemačke ekonomije. Zašto je svoju državu zavadila s najvećim saveznicima kao što su Poljska, Češka ili Austrija?

Dok ne nađem bolji argument, ponudit ću svoj – zbog radikalizacije Njemačke i pripremanja dolaska na vlast novog Hitlera. Jer da se Njemačka radikalizira svima je jasno. Marginalne desne stranke postaju 2-3 najjača sila u regionalnim parlamentima, a ovom politikom snaga će im samo i dalje nezaustavljivo rasti. A što više napada sličnih ovom današnjem u Bruxellesu bude, to će i anti-Merkel snage bivati sve jače dok ne preuzmu vlast. I baš kada u SAD-u na vlast dođe blagi radikal (prema Cruzu) i veliki izolacionist Trump, u Njemačkoj bi na vlast mogao novi nacionalsocijalist i povijest će biti spremna na novo ponavljanje. 
Od ugledne političarke do osobe kojom se plaše djeca.
Koji je njen pravi cilj? (izvor: youtube.com)

I kako bi to rekao Josip iz mjuzikla, „Ne moraš mi vjerovati na riječ, ali znaj da do sada nikada nisam pogriješio“, nadam se da sam potpuno promašio prognozu. Zbog sve one djece koja sada rastu u relativnom miru. 

srijeda, 16. ožujka 2016.

Prehrambena vrijednost eko hrane

Prema prehrambenim vrijednostima 

eko hrana je daleko bogatija od neekološke

Eko mlijeko i mliječni proizvodi (izvor:flick.com)
16. veljače objavljene su nove dvije studije u „British Journal of Nutrition“ koje pokazuju da eko mlijeko i meso sadrže oko 50% više korisnih omega-3 masnih kiselina. Uz navedeno, nutritivne razlike se odnose i na mliječne proizvode (maslac, vrhnje, sir i jogurt).
Ovi radovi, koji predstavljaju najveće sistematsko istraživanje teme provedeni su na Sveučilištu Newcastle od strane međunarodnog tima stručnjaka. Ovo istraživanje se temelji na sličnoj studiji iz 2014. godine koja je potvrdila slične pozitivne rezultate na eko usjevima.

Glavno utvrđene činjenice su:
  • Eko mlijeko i meso sadrže 50% više korisnih omega-3 masnih kiselina od neekoloških
  • Eko meso ima nešto manje koncentracije dvaju zasićenih masnih kiselina koje se povezuju sa srčanom bolesti
  • Eko mlijeko i mliječni proizvodi sadrže 40% više konjugirane masne kiseline (conjugated linoleic acid) – CLA koja je povezana s brojnim koristima za ljudsko zdravlje od smanjenja rizika za kardiovaskularne bolesti preko smanjenja rizika za pojedine vrste raka, do pretilosti. Istina, većina ovih istraživanja odnosi se na studije na životinjama a ne ljudima.
  • Eko mlijeko i mliječni proizvodi sadrže i nešto veće koncentracije željeza, vitamina E i karotenoida.
  • Eko mlijeko sadrži manje joda nego neeko mlijeko.
Voditelj studije profesor Carlo Leifert, je izjavio:
“Ljudi biraju eko mlijeko i meso iz 3 glavna razloga: veće brige za blagostanje životinja, pozitivnog učinka eko poljoprivrede na okoliš i percipiranih znanstvenih prednosti. No kako se vrlo malo zna o utjecaju na nutritivnu kvalitetu nastala je ova studija.”
Eko krave (izvor:pixabay.com)
Prethodna istraživanja Sveučilišta Newcastle također obavljena u British Journal of Nutrition 2014. godine otkrila su da eko usjevi imaju znatno veću nutritivnu kakvoću nego isti neeko usjevi. Ovo recenzirano istraživanje, tzv. „meta-analiza“  343 prethodnih studija dokazala su signifikantne razlike između eko i neeko poljoprivrede.
Ovo istraživanje je pokazalo snažne dokaze koji pokazuju da prelaskom na eko hranu može dovesti do povećanog unosa hranidbeno poželjnih antioksidanata, bez povećanja kalorija, kao i smanjenog unosa potencijalno štetnog kadmija i pesticida.
Autor studije Chris Seal je izjavio: “Omega-3 masne kiseline su povezane s smanjenjem kardiovaskularnih bolesti, poboljšanim neurološkim razvojem i funkcijama, te boljom imunološkom funkcijom. Prehrana stanovništva Zapadne Europe je deficitarna (preniska) ovim masnim kiselinama i Europska Agencija za  sigurnost hrane preporuča udvostručenje unosa. No postići dovoljan unos omega-3 m.k. nije lagano. Naša studija pokazuje da prijelaz na ekološku hranu ide u istom pravcu k poboljšanju unosa ovih važnih hranjivih tvari.“
Studijski centar gdje su bili smješteni istraživači (Nafferton, dio Sveučilišta Newcastle) kazuje da je ova studija u stvari nadahnuta zloglasnom studijom UK FSA koju su proveli Dangour et al 2009.
2009. godine mediji su se utrkivali objaviti i izvještavati o FSA-sponzoriranom sustavnim pregledom literature (Dangour et al. 2009) zaključili da ne postoji dokaz o značajnijim razlikama u nutritivnom sastavu  između ekoloških i neekoloških usjeva i životinjskih proizvoda.
Ovaj zaključak je bio u suprotnosti s većinom rezultata pregleda literature, kontroliranih poljskih pokusa, kontrolama na farmama i kontrolama u supermarketima koje su proveli znanstvenici širom Europe (uključeni u QualityLowInputFood konzorcij).
Stoga je NEFG tim pokrenuo program sustavnog pregleda literature i meta-analize objavljenih podataka o  razlikama sastava/sadržaja između eko i neeko usjeva, mesa i mlijeka. Ova istraživanja/analize su sponzorirane od strane EU (kroz QualityLowInputFood, te NUE-usjevi i LowInputBreeds projekte) i Zaklade Sheepdrove.”
Nastavljaju: “Ova FSA studija je, pak, temeljila svoje zaključke na samo 12 usporednih dokumenata o mlijeku i u analizi kombinirala podatke o sastavu mesa i mlijeka.
Zanimljivo, Dangour et al. su izvijestili o trendu prema znatno višim razinama polinezasićenih i omega-3 masnih kiselina u proizvodima ekološkog stočarstva (meso i mlijeko) u svom izvješću FSA, ali ovo nije spomenuto u objavljenom dokumentu ili izvješću za medije.
Dr. Gavin Stewart, a predavač u Evidence Synthesis i stručnjak za meta-analizu u Newcastle timu, dodaje: “Znatno veća baza dokaza dostupna u ovoj sintezi omogućila nam je da koristimo prikladnije i moćnije statističke metode kako bi donijeli nedvosmislenije zaključke u svezi razlika između ekološkog i neekološkog mlijeka i mliječnih proizvoda.“
Zadovoljna krava, bolje mlijeko (Izvor: wikimedia.org)
No da li je sve ovo bitno/relevantno? Zar ne postoje bolji izvori ovih hranjivih tvari? New York Times izvještava da se značajan izvor ovih nutrijenata, riba, ubrzano smanjuje. Dodali su komentar putem Richard P. Bazinet-a, profesora prehrambenih znanosti sa Sveučilišta Toronto koji nije bio uključen u ovo istraživanje: „Možda bi ohrabrivanje ljudi da se prebace na ekološko meso i mlijeko bilo “put dopiranja do njih kroz hranu koju već jedu.
Opservacijske studije upućuju da će dodavanje 200 miligrama dnevno omega-3 masnih kiselina prosječnoj prehrani polučiti zdravstvenu korist. Zamjena neeko s eko govedinom dodaje oko 50 miligrama. “Konzumiranje jednog obroka govedine koja pase travu neće dovesti do toga…” ali ako to kombiniramo s par šalica eko mlijeka, “to će predstavljati razliku,” izjavio je Dr. Bazinet. “To bi bila pretpostavka“.

Studije:
“Higher PUFA and omega-3 PUFA, CLA, a-tocopherol and iron, but lower iodine and selenium concentrations in organic bovine milk: A systematic literature review and meta- and redundancy analysis”. Srednicka-Tober et al. 2016. British Journal of Nutrition.


“Composition differences between organic and conventional meat; a systematic literature review and meta-analysis”. 
Srednicka-Tober et al. 2016. British Journal of Nutrition.

Više o temi i na slijedećem linku.