ponedjeljak, 17. kolovoza 2015.

Is saving savior?

Da li je štednja spasitelj? Vrijedi li ona "u štednji je spas"?

Gotovo cijelu godina mediji (posebice lijevi) nas uče da su mjere štednje koje potiče EU, a koje po njima gura Njemačka jer će se ona na njima najviše obogatiti i upropastiti ostale zemlje kojima se štednja nameće, potpuno promašene. 

Zanemarimo teze o vječnoj krivnji Njemačke (kao i Hrvatske), ova ideja je posebice postala nerazdvojno vezana uz spašavanje Grčke. Mediji su na poučili kako u Grčkoj štednja neće postići nikakve rezultate, jer se isti nigdje nisu dogodili.

A onda se stidljivo pojavi vijest kako se njemačkim modelom štednje Litva izvukla iz recesije i bilježi ekonomski rast, na koju se odmah reagiralo s napomenom da možda model vrijedi za sjeverno-europske zemlje, ali na jugu nije primjenjiv.
Izvor: www.nationofchange.org/

Zatim je izašla vijest da se Portugal oporavio također zahvaljujući mjerama štednje, te čak i analize što Portugal je, a što Grčka nije uradila. Naravno, odmah su dovedeni ekonomisti koji su nastojali ovo potkopati, pa čak i tvrdnjama kao "Da, mjere štednje su možda primjenjive na Portugal, ali ne i na Sredozemlje (Portugal je atlantska zemlja). 

Na kraju su nedavno objavljeni podaci da je i španjolski BDP uzletio čak 3,1% i kontinuirano raste od 2013. godine. Ovime je Španjolska 2. zemlja u EU s ovakvim rastom (prva je Irska). Naravno, Španjolska je još daleko od rješenja, zbog i dalje ogromne nezaposlenosti koja se ne smanjuje, ali što bi dali mi u Hrvatskoj da nam je rast 1,5% (a ne 3,1%). Ali je to sredozemna zemlja koja je štednjom uspjela. 

Razmislimo. Koji bi razlog ekonomisti sada mogli smisliti da se opravdaju i nastave napadati "krive" mjere koje gura Njemačka. Krive mjere koje su izvukle skoro sve "svinje" (PIGS) iz recesije. Ali naši će ekonomisti i dalje tvrditi da je model štednje loš. Zato smo mi i dalje u recesiji. Pa pametnom dosta.