ponedjeljak, 7. ožujka 2016.

Skitnje do Santiaga

Svatko od nas ima nekakvu životnu želju, gotovo pa misiju.

Moja je hodočašće u Santiago de Compostella- u. Čak ne jedno, već dva. Prvo, ono iz Francuske, sa same granice sa Španjolskom i ono "pravo" od Haarlema u Nizozemskoj. Jer upravo je život u Haarlemu potakao tu moju potrebu. No naravno, riječ je o putu preko 2000 km, preko Rotterdama, Antwerpena, Bruxellesa, putem Lilla, Pariza i Bordeauxa, do hodočasničkog puta kroz Španjolsku.
Put sv. Jakova (izvor: studentweb.cortland.edu )

Naravno, kao i hodočasnicima koji su putovali ovim putem u srednjem vijeku, ovo je bilo vanživotno iskustvo. Prava životna misija. Jer riječ je o 70 dana neprekidnog hodanja, pa je realno reći da se radi o oko 3 mjeseca puta, jer šteta je na putu ne obići znamenitosti mjesta kroz koja se prolazi.

Izvor: mvinfo.hr

No povod za ovu temu je puno jednostavniji - boravak Cees Nooteboom-a, autora "poprilične" knjige "Skitnje od Santiaga" u Zagrebu. Kako u Hrvatskoj nema nikakvih knjiga, ni na engleskom, a kamoli na hrvatskom o hodočasničkom putu "El Camino" koji je zaštićen od strane EU kao europska baština, kada sam u knjižari naletio na knjigu "modernog hodočasnika" mislio sam da konačno u ruci imam ono što tražim.


Ali, avaj! Ovo nije hodočasnički dnevnik na putu za Santiago, mada se tako iz korica može zaključiti. Puno bliže tome je knjiga "Hodočasnik" Paolo Coelho-a, koja i opisuje put hodočasnika u ovo sveto mjesto. No ona je pak više magijski priručnik jer njene vježbe opisane u svakom od odlomaka dio su magijske tradicije i na neke se i dan danas naježim.

No mada sam bio totalno razočaran knjigom gosp. Nooteboom-a, što se opisa hodočasničkih puteva tiče, već dugo u ruci nisam držao deblju knjigu (cca 370 stranica) koja se lakše čita. Jer knjiga je predivna ukoliko volite povijest i umjetnost. Srećom, u srednjoj sam školi morao provoditi sate i sate po galerijama, što mi je ostala navika i danas, pa umjetničke bravure koje pronalazi i opisuje autor čine pravo bogatstvo nekom tko nema priliku otići i obići sva te nebrojena španjolska mjesta u kojima je boravio autor.

A i povijest koju opisuje, opisana je tako živo, a ujedno i duboko filozofski, da se čitatelj osjeti uvučenim u cijelu tu priču i zaista je knjiga jedno veliko povijesno i umjetničko bogatstvo koje bih preporučio svima koje takve stvari zanimaju. Pa mada nisam imao prigodu upoznati samog autora, koji u knjizi djeluje kao 25-30 godišnjak, a u stvari je stariji gospodin, nadam se da je možda netko od vas imao priliku nazočiti njegovu posjetu i društvu.
Oznake na putu - Jakobova kapica (izvor: de.wikipedia.org)

A Santiago i dalje čeka, o čemu ću svakako pisati i ubuduće.